Kredyt dla osób pracujących za granicą.

Kredyt dla osób pracujących za granicą.

Pracujesz za granicą a chcesz uzyskać kredyt w Polsce ? Wielu Polaków mieszka i pracuje poza granicami naszego kraju, głównie ze powodu wyższych zarobków, jednak niektórzy nie zamierzają wiązać swojego całego życia z krajem w którym pracują. Sporo osób chce wrócić do kraju i tu zainwestować zarobione za granicą pieniądze. Niektórzy chcą kupić mieszkanie dla siebie jeszcze inni chcą po prostu zainwestować w rynek nieruchomości i decydują się na zakup mieszkania z przeznaczeniem na wynajem. Co jednak zrobić, jak się nie ma zgromadzonej gotówki na zakup własnego lokum? Zdarza się, że trzeba skorzystać z kredytu.

Czy osoby pracujące za granicą naszego kraju mogą ubiegać się o kredyt w Polsce ?
Banki już dawno zauważyły, że otworzyła się nowa nisza na rynku kredytów. Niestety, w związku z kryzysem dziś dużo trudniej jest otrzymać taki kredyt. Jednak nadal jest to możliwe. Co prawda oferta takich kredytów jest znacznie uboższa niż w przypadku osób zatrudnionych w Polsce, ale mimo wszystko można dopasować ją do własnych potrzeb.
Polskie banki w większości mają w ofercie kredyty dla osób pracujących za granicą, problem jest jednak taki, że w praktyce tylko kila banków faktycznie chce udzielać takich kredytów a i tu trzeba mieć nieco szczęścia aby trafić na odpowiedniego doradcę, który nie pogubi się po drodze.
Dodatkowo od lipca 2014 roku w polskich bankach obowiązuje zasada, że kredyt hipoteczny można brać tylko w walucie, w której się zarabia. To oznacza, że jeśli zarabiamy w euro, funtach szterlingach czy koronie norweskiej, pozostaje nam tylko wzięcie kredytu hipotecznego w tych walutach. Niestety, ich oferta jest w polskich bankach ograniczona.

Gdzie uzyskasz kredyt z dochodem z zagranicy ? Banki, które oferują kredyty dla osób zatrudnionych za granicą to np. Alior Bank czy Deutsche Bank.Pozostałe albo nie akceptują dochodów z zagranicy, albo stawiają zbyt dużo warunków by brać je pod uwagę. Nie będę rozpisywał się o ofertach pod kątem cenowym bo są one takie same jak te dostępne dla klientów z Polski, nie ma tam nic co mogłoby cie zaskoczyć.

Czego będziesz potrzebował aby uzyskać kredyt?
Dokumenty przypadku składania wniosku kredytowe są podobne do tych, które musi dostarczyć osoba ubiegająca się o kredyt, zatrudniona w kraju. Także obliczanie zdolności kredytowej odbywa się na podobnych zasadach. W związku z tym w jednym banku bez problemu można będzie kredyt uzyskać, natomiast w innym klient otrzyma tylko część kwoty, albo wręcz jego wniosek zostanie odrzucony.

Wymagane dokumenty do wniosku kredytowego przy dochodach z zagranicy:

  • dokumenty tożsamości (część z banków wymaga, by klient posiadał polski paszport)
  • dokumenty potwierdzające zatrudnienie i osiągane dochody
  • dokumenty dotyczące nieruchomości – czyli wypis z KW, umowę realizacyjną zawartą z deweloperem itp.
  • często także pozwolenie na pracę jeśli w danym kraju takie jest wymagane dla obywateli naszego kraju
  • dokument potwierdzający historię kredytową w kraju zatrudnienia
  • w przypadku działalności gospodarczej najczęściej wymagane są roczne zeznania podatkowe i dokumenty rejestrowe firmy

 

Większość banków wymaga podobnego zestawu dokumentów, jeśli masz umowę lub kontrakt to przygotuj:

  • umowę/kontrakt – może być wymagane tłumaczenie
  • zaświadczenie o dochodzie na druku bankowym
  • wyciągi z konta z wpływami za 3 miesiące lub dłużej
  • jeśli jesteś za granicą dłużej to raport z miejscowego biura informacji kredytowej ( odpowiednik polskiego BIK)

 

Gdzie uzyskasz raport z biura informacji kredytowej za granicą?

 

Niestety w niektórych bankach będziemy się musieli liczyć z koniecznością przetłumaczenia dokumentów . A to oznacza kolejne przedłużenie okresu potrzebnego na uzyskanie kredytu, no i pochłania dodatkowe koszty. Jednym z banków, które nie wymagają tłumaczenia dokumentów jest Deutsche Bank. W pozostałych możemy pytać się o druki w języku angielskim lub niemieckim. Dzięki temu można przyspieszyć nieco starania o kredyt. Jednak szczegółowe informacje możemy najczęściej uzyskać dopiero w trakcie rozmowy z doradcą w banku. Głównym powodem jest fakt, że wnioski o takie kredyty są najczęściej rozpatrywane indywidualnie.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *